Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Pronssimitalit 2018

Walter Ehrström -mitalit vuonna 2018

 

Pronssimitalit

10 vuoden yhtämittaisesta ensimmäisen luokan maidon tuottamisesta

 

PRONSSIMITALISTIT 2018:

 

ARLA OY POHJOIS-SUOMI

Kyyhkynen Jaana ja Olli, Kemijärvi

Merkkiniemi Mirja ja Pentti, Rovaniemi

Mäkinen Anne ja Esa, Ranua

Siren Kristiina ja Kyyhkynen Pasi, Kemijärvi

Sääskilahti Liisa ja Jukka, Ranua

 

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Matias Pihlaja, Kurikka

 

KAUSTISEN OSUUSMEIJERI

Pesola Harri ja Piia, Kaustinen

Rantala Jukka, Kaustinen

Slotte Johan o Susann, Kruunupyy

 

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Heikki ja Toini Pitkänen, Kuusamo

Tero, Tuomo ja Riitta Ylitolva, Posio

 

LIMINGAN OSUUSMEIJERI

Maija-Liisa ja Esko Pietilä

 

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Aholan maatila; Markku Korvuo ja Tuula Oikarinen-Korvuo, Suomussalmi

Raili Eskelinen, Vieremä

Antero ja Martta Haaranen, Polvijärvi

Pauli ja Raili Heikkinen, Taivalkoski

Sauli Holappa ja Inkeri Oikarinen, Puolanka

Arja ja Sakari Jäntti, Kuopio

Tuula Karjalainen ja Esko Rantonen, Nurmes

Pyytölammen tila, Tuomas ja Tiina Katainen, Lapinlahti

Kiiskinen Jari & Oinonen Sari, Lieksa

Mirja Korhonen, Juva

Petri Korhonen, Iisalmi

Kati ja Juha Kuha, Lieksa

Mervi Kämäräinen ja Tommi Rantonen, Iisalmi

Virpi ja Kai Laahanen, Pihtipudas

Sanna ja Mika Leivisk, Pyhäntä

Urpo ja Marjo Leminen, Ala-Mäkelän tila, Polvijärvi

Kirsi Makkonen ja Kalle Makkonen, Savonlinna

Mika ja Päivi Malinen, Valtimo

Juha ja Tuula Meronen & Jukka Meronen, Liperi

Juha ja Sirpa Mielonen, Pielavesi

Pentti Ohtonen, Kuhmo

Satu ja Heikki Piiroinen, Polvijärvi

Reino ja Esteri Pikkarainen, Kuhmo

Seppo ja Ritva Ronkainen, Polvijärvi

Janne Sallinen, Heinävesi

Pirkko ja Jaakko Soronen, Taivalkoski

Arto Sutinen, Pirjo Lyytinen-Sutinen, Polvijärvi

Kati ja Antti Timonen, Kitee

Satu ja Jarmo Tirkkonen, Kotikangas, Keitele

Sanna ja Hemmo Turpeinen, Taivalkoski

Mty Turunen, Sonkajärvi

Laila ja Jarmo Turune, Sotkamo

Ilkka ja Marjatta Valta, Kuopio

Vanha-Keskisen maatila, Kuopio

Virtalan tila, Rantasalmi

 

 

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Riitta ja Erkki Jakola, Sievi

Tapio Kivelä, Toholampi

Mirka ja Marko Koivisto, Toholampi

Petri Määttälä, Toholampi

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Ikäläinen Auvo, Kuopio

Huuskonen Markku, Pielavesi

 

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Anu Hautamäki-Korva ja Risto Korva, Rovaniemi

Sirpa ja Raimo Humalajoki, Perho

Jokela yhtymä, Kokkola

Kemijoen kartano/Jukka Broas, Rovaniemi

Anja ja Risto Kivijakola, Siikalatva

Pasi Kreus ja Henna Nuorala, Kokkola

Seppo Benjami Lappalainen, Kittilä

Risto Leipälä, Haapajärvi

Maatilayhtymä Koskela Ay, Haapavesi

Maitotrio Ay, Kinnula

Pekka Maunula, Kokkola

Mty Muhonen Kirsi ja Tero, Pihtipudas

Asta ja Tomi Myllylä, Kalajoki

Maatila Mäkihalvari,  Sodankylä

Laila, Sauli ja Tommi Niemelä, Kokkola

Marko Niilekselä, Siikalatva

Pelson vankila, Vaala

Asko Päkkilä kp, Haapajärvi

Kirsti ja Esa Ranta-Tilus, Kalajoki

Matti ja Tauno Roimela, Kokkola

Jari ja Juha Räisänen, Reisjärvi

Tarja ja Matti Siljander, Reisjärvi

 

RUHAN MEIJERI

Ahvenainen Markku ja Matti, Mäntyharju

Kartano Sinikka, Jämsä

Maitokartano Mty, Kausala

Seppälän tila, Kangasala

Simola Heidi ja Tuomas, Artjärvi

Vainion Maito, Akaa