Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Hopeamitalit 2018

Walter Ehrström -mitalit vuonna 2018

 

Hopeamitalit

20 vuoden yhtämittaisesta ensimmäisen luokan maidon tuottamisesta


HOPEAMITALISTIT 2018:

 

ARLA OY POHJOIS-SUOMI

Johansson Ari-Pekka, Ranua

Keränen Sirpa ja Kuukasjärvi Hannu, Ranua

Matomaa Riitta ja Sarivaara Jukka, Kemijärvi

Salmela Katja ja Sääskilahti Jani, Ranua

Takalo Airi ja Tuomo, Ii

Ylikärppä Marika ja Väärälä Kari, Simo

 

HIRVIJÄRVEN OSUUSMEIJERI

Meeri ja Arto Hallila

Ulla ja Jorma Vuorela

 

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Janne Näsi, Hämeenlinna

Kirsi-Marja ja Jarmo Paavola, Hämeenlinna

Minna Pietilä ja Jyrki Salminen, Hämeenlinna

 

KAUSTISEN OSUUSMEIJERI

Hartikainen Virpi ja Vesa, Kaustinen

Isokangas Atte ja Nurmi Jenni, Kaustinen

MMS Hansén Jordbrukssammanslutning, Kruunupyy

 

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Osmo ja Maire Kantola, Kuusamo

Antti Lehtoaho ja Elina Jurmu-Lehtoaho, Kuusamo

 

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Solja Hakulinen, Kitee

Markku ja Nina Hirvonen, Rääkkylä

Pekka ja Anne Javanainen, Haapajärvi

Anna-Liisa ja Markku Kareinen, Joensuu

Aune ja Pentti Karjalainen, Lieksa

Anu & Seppo Kinnunen, Kuhmo

Katja ja Petri Korhonen, Nurmes

Kari ja Kirsi Lappalainen, Lapinlahti

Mty Mustonen Antti ja Pasi, Kuhmo

Laitilan Maitotila, Mika Niskanen, Kuhmo

Pekka Nivala, Siikalatva

Kalevi ja Terttu Nykänen, Nurmes

Paanalan tila, Viitasaari

Pekka Ja Kirsi Pehkonen, Kuopio

Peippolan tila, Kuhmo

Tuomo Pesonen ja Petra Kangas-Tuhkio, Rantasalmi

Puhakkalan tila, Joensuu

Pertti ja Pasi Siponen, Kiuruvesi

Aittolan tila, Erkki ja Maarit Sirviö, Sotkamo

Päivi ja Timo Sivonen, Kajaani

Petri Timonen, Kitee

Arto ja Katri Tirkkonen,  Kuopio

 

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Sauli ja Sami Kulju Mty, Toholampi

Jyrki, Tiina, Tuomo ja Simo Lehtiaho Mty, Toholampi

Matti, Eila ja Virve Silakka Mty, Toholampi

Hannu ja Asko Änäkkälä Mty, Lestijärvi

 

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Klemetti Viljo ja Jonna-Riitta, Savonlinna

 

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Marjo-Riitta Aikio ja Jari Hekkala, Kalajoki

Päivi ja Jouni Ainali, Kannus

Maatalousyhtymä Finnilä, Haapajärvi

Jari Heikkilä, Kalajoki

Heidi ja Mikko Hihnala, Kalajoki

Mikko Härkönen, Raahe

Tarja ja Osmo Jokitalo, Sievi

Silja ja Ilpo Karvonen, Pyhäjärvi

Satu ja Sakari Koskela, Nivala

Aini, Kauko ja Hannu Koutonen,  Alavieska

Hanna ja Ville Lauri, Kokkola

Riitta Lunki-Kervinen ja Ismo Kervinen, Siikalatva

Asko Mustakangas, Raahe

Tarja ja Ari Mäenpää, Kärsämäki

Helena Nissinen ja Hannu Porkka, Siikalatva

Risto Paananen, Kinnula

Nina ja Pasi Prättälä, Kärsämäki

Johanna ja Rami Rauhala, Sievi

Irja, Arto ja Tero Rautio, Alavieska

Marjo Ruhala ja Kari Ollila, Haapajärvi

Eero Sipola, Oulu

Jukka ja Kalevi Särkelä, Pudasjärvi

Tuula ja Pentti Törmikoski, Kärsämäki

Jaakko Uitto ja Marjo Liikanen sekä Aino ja Tauno Uitto, Tyrnävä

Mty Mikko ja Tapani Yliverronen, Kalajoki

Pirkko ja Jorma Ylälehto, Pihtipudas

 

RUHAN MEIJERI

Mty Jokela Kimmo ja Jokela Päivi, Pihlajakoski