Turvallisen ja hygieenisen maidon edistys ja kehitys

Kultamitalit 2017

Walter Ehrström -mitalit vuonna 2017

Kultamitali

 
Kultainen mitali myönnetään 25 vuoden aikana yhtäjaksoisesti tuotetusta ensiluokkaisesta maidosta.

 

 

 

 

 

KULTAMITALISTIT 2017

 

 

ARLA OY ITÄ‐SUOMI

Lauri ja Anita Meriläinen, Kitee 
Heikki Raerinne, Tohmajärvi

HIRVIJÄRVEN OSUUSMEIJERI

MTY Hunnakko , Kurikka
Leena ja Pertti Koivusaari, Kurikka
MTY Mäntykoski, Kurikka
Tuula Vuolle, Kurikka

HÄMEENLINNAN OSUUSMEIJERI

Jaana Neuvonen ja Ari Jokinen, Hattula

KASLINK FOODS OY

Sari Elfvengren ja Tarmo Oksanen, Sysmä
Miina Kuusimo‐Rinne ja Pasi Rinne,  Sysmä
Tuija ja Jouni Yrjas, Myrskylä

KUUSAMON OSUUSMEIJERI

Aarne ja Irja Koivuluoma,  Kuusamo
Jukka ja Laura Kämäräinen,  Kuusamo
Veikko ja Maili Määttä, Kuusamo
Jukka ja Saini Palosaari,  Kuusamo
Kyösti ja Oili Tauriainen, Kuusamo
Reijo ja Ulla Veteläinen, Kuusamo
Jari Väisänen ja Tuula Nygård, Posio

LAAKSOJEN MAITOKUNTA

Sorvisto Sari ja Marko,  Ylivieska
Mty Halmet, Oulainen

LIMINGAN OSUUSMEIJERI

Teija ja Esa Heikkinen, Liminka
Hanna ja Esa Kojo,  Liminka
Mty Saarnio, Liminka

OSUUSKUNTA MAITOKOLMIO

Jani Annala, Toholampi
Aila ja Markku Luoma,  Toholampi
Hannu Mikkola, Kokkola
Hannu ja Rauno Niska,  Kannus
Ulla ja Tapani Potila, Toholampi
Heidi ja Arto Rantakangas,  Toholampi
Jane Tulits ja Timo Saukko, Kalajoki

OSUUSKUNTA MAITOMAA

Bruun Tauno ja Marjo, Keitele
Vesa ja Virpi Eskelinen,  Sonkajärvi
Mirja ja Matti Hänninen,  Vesanto
Jääskeläinen Jarkko ja Jenni,  Iisalmi
Kinnunen Ville, Rääkkylä

Riitta ja Osmo Moilanen, Pieksämäki
Myllys Anu ja Jukka, Pieksämäki
Pertti ja Johanna Niskanen,  Lapinlahti
Reijo Pitkänen, Rautalampi

Purholan tila, Janne ja Pia Puttonen,  Juva
Hannu ja Merja Pöntinen, Pieksämäki
Riitta ja Tenho Pöyhönen, Heinävesi
Tauno Rossi, Rautalampi

Savolainen Jari ja Olessia, Tohmajärvi
Marja ja Timo Smolander,  Outokumpu
Teittinen Olavi ja Kerttu, Pieksämäki

OSUUSKUNTA SATAMAITO

Honkanen Raija ja Juha, Säkylä
Kalliomäki Toini ja Jouko, Siikainen
Kenola Leena ja Reijo, Honkajoki
Kulmala Reino & Mty Kulmala, Pori
Mustakoski Minna ja Jari,  Karvia
Riihiaho Maija ja Hannu, Riihiaho Johanna ja Jouni , Merikarvia
Stengård Liisa, Stengård Mirja, Merikarvia
Suominen Päivi ja Jari,  Jalasjärvi
Vuorela Sari ja Timo, Siikainen
Äijö Heikki ja Lahtinen Meri,  Pori

PAAVOLAN OSUUSMEIJERI

Toivomaa Oy, Siikajoki

RANUAN MEIJERI

Anetjärvi Simo ja Irma,  Posio
Kylmäniemi Jaakko, Posio
Mty Laakkonen Jyrki ja Jarkko, Pudasjärvi

HÄRMÄN SEUDUN OSUUSMEIJERI

Hanhimäki Marianne ja Jorma, Härmä
Hautala Aaro, Härmä
Mäkiniemi Eija ja Jouni, Härmä

OSUUSKUNTA ITÄMAITO

Elina ja Timo Dahl, Vieremä
Sanna‐Maija ja Eero Eskelinen,  Nurmes
Jukka ja Katja Hakkarainen,  Pielavesi
Martti ja Lahja Hakulinen,  Kiuruvesi
Maatila Harmoinen Kuopio, Lieksa
Martti ja Johanna Hartikainen,  Kuopio
Jari ja Tarja Hartikainen, Lieksa
Sisko Haukka Rantasalmi, Kitee
Sari Hirvonen ja Antti Vanhanen, Lieksa
HOLSTEIN MILK OY, Siilinjärvi

Pirjo ja Antti Honkanen,  Iisalmi
Alina Katriina Honkipuro , Kiuruvesi
Jyri ja Helena Hujanen, Vieremä
MTY Hynynen Marko ja Jari Olavi Hyvönen, Kuopio
Heikki ja Pirjo Hämäläinen, Joroinen
Hannu ja Tuula Ikonen, MTY Esa ja Anssi Ikonen Itikka‐aho Kokkonen, Lapinlahti
Merja ja Jukka Jauhiainen, Pielavesi
Jouhilahden tila, Kuopio
Timo Kalevi Julkunen, Siilinjärvi
Auvo Jäppinen, Joroinen
Riitta ja Risto Kainulainen, Juankoski

Mervi ja Arto Kaipiainen, Kuopio
Riitta ja Viljo Karhunen, Juoankoski
Esa Kauppinen, Sonkajärvi
Mty Kemppainen, Lehtovaara, Ristijärvi
Seppo, Veijo ja Vesa Kemppainen, Hyrynsalmi
Janne ja Paula Kokkonen, Siilinjärvi
Anne ja Heimo Koponen, Lapinlahti
Maatalousyhtymä Korhonen Tuomo, Tapio ja Merja, Kuopio
Veijo ja Pirkko Korhonen, Lapinlahti

Koskenrannan tila, Sonkajärvi
Koski Juha Pekka, Lapinlahti
Markku Kröger, Leppävirta
Kuosmanen Arto Pasi Tapio, Kuopio
Arja ja Hannu Kämäräinen, Kirsi Keinänen, Sonkajärvi
Timo ja Päivi Kärkkäinen,  Kiuruvesi
Lampareen tila, Kiuruvesi 
Ulla ja Hannu Lappeteläinen, Vieremä 
Mty Jarkko, Jorma ja Kirsi Lehikoinen, Juuka
Arto Olavi Leinonen, Paltamo
Merja ja Jorma Lievonen, Kuopio

Kari Lukkarinen, Lapinlahti
Luonnonvarakeskus, Kuopio
Sokerimäen tila, Timo ja Anni Lyyra Mika Mankinen, Iisalmi
MTY Anna ja Alvi Markkanen, Sotkamo
Aulikki ja Seppo Martikainen, Kuopio
Juha Matilainen, Lieksa
Metsäharjun Luomutila, Kuopio
Sirpa ja Pekka Mikander, Kuopio

Päivi ja Antti Myllynen, Leppävirta
Mähönen Risto Lapinlahti, Kiuruvesi
Anne ja Esa Mönkkönen, Kuopio
Minna ja Ari Nenola, Sonkajärvi
Kyösti ja Terhi Niskanen, Pielavesi
Mauri ja Pirjo Niskanen ,Vieremä
Pasi ja Marjo Niskanen, Kuopio
MTY Oinonen Osmo ja Veijo, Polvijärvi
Petri ja Riitta Oinonen, Kuopio
Lea ja Reino Oksman, Joensuu
Jussi Ollikainen, Siilinjärvi               

 

Erja ja Markku Paananen, Keitele 
Pajuharjun tila, Leppävirta 
Jorma ja Helka Pakarinen, Joensuu 
Susan Partanen ja Pekka Siponen,  Pielavesi 
Antti Pekkarinen ja Satu Hyvärinen, Kuopio 
Janne Pietikäinen Siilinjärvi, Pielavesi 

Esa Pirhonen, Kitee 
Kaija ja Pauli Pitkänen, Kuopio 
Proskin Jyrki ja Satu, Siilinjärvi
Teittilän tila, Sirpa ja Pasi Pulkkinen, Juva
Anne ja Jukka Pulliainen, Joroinen 
Anneli ja Pentti Pyykkönen, Sotkamo 
Pärnänen Heli, Joroinen 
Ari ja Heli Pöllänen, Kuhmo 
Raili ja Keijo Raatikainen,  Siilinjärvi
MTY Jari ja Pasi Rahunen, Kuopio
Keijo Rajakangas, Kiuruvesi 
Markku Rissanen, Kuopio 
Susanna ja Arto Rissanen, Siilinjärvi

Jaakko Rouhiainen, Juva 
Ville Rytkönen, Iisalmi 
Anitta ja Seppo Räisänen, Leppävirta
Heikki Räsänen, Kaavi
Martti Räsänen ja Eija Leskinen, Kaavi
Merja Räsänen, Kaavi
MTY Jaana, Päivi ja Veli Rönkkö,  Iisalmi
Raija ja Kari Saastamoinen, Keitele
Kai ja Sonja Sarrokunnas,  Polvijärvi
MTY Savolainen Maritta, Eero ja Sauli,  Keitele
Raimo Savolainen, Kuopio
Maija Saxholm, Mty Haatainen, Lapinlahti

 

Jorma ja Hillevi Sihvonen,  Juva   
Pirjo ja Soini Silvennoinen,  Tohmajärvi 
Salme ja Asko Sirviö, Kuhmo
Juho Eero Aukusti Sonninen, Lapinlahti
Sari, Juha ja Jarkko Sotikov, Vieremä
Teemu Suhonen, Joroinen
Kirsti ja Reijo Suihko, Joensuu
MTY Markus ja Tuomas Tervonen, Pudasjärvi
Pekka ja Mirva Tikkanen, Iisalmi
Toivanen Juhani ja Taina, Rautavaara
Marja ja Olli Toivanen, Rautavaara
Maatalousyhtymä Raatevaaran tila, Jouni ja Janne Tolonen,  Suomussalmi
Keijo ja Kirsi Tuomainen, Siilinjärvi
Varpu Törrönen ja Matti Laakkonen,  Joensuu
Esa Uotinen, Rantasalmi
Jari ja Virpi Valkonen, Rantasalmi 
Tuula ja Esko Vanamo, Tervo 
Maatila Varjo,  Kuhmo
Vauhkonen Seija ja Kimmo,  Juva
Ilkka ja Tarja Väänänen,  Lapinlahti
Risto Väänänen,  Lapinlahti 
Antti ja Vesa Walling, Polvijärvi

OSUUSKUNTA LÄNSI‐MAITO

Marketta ja Sami Ali‐Rantala, Leena ja Kauko Ali‐Rantala,  Punkalaidun
Anette och Sverker Blomberg, Nagu 
Elina ja Jaakko Eskonen,  Somero
Virpi ja Antti Haapaniemi, Pälkäne
Eero ja Hannu Heikkilä,  Lempäälä
Tarja ja Olavi Heikkilä, Forssa
Pekka Hiitikka, Sastamala

Andreas Johansson och Sonja Ek‐Johansson, Pargas 
Sari ja Heikki Jäppi, Pälkäne 
Minna ja Ari Karema, Akaa
Aila Karjalainen ja Laura Heikkilä, Perniö

Eija ja Kimmo Koivisto,  Salo 
Jukka Lahdenpää, Jämijärvi 
Jari ja Hanna Laine,  Pertteli 
Terttu ja Olli Laitila,  Hämeenkyrö 
Ritva ja Ari Lehtinen, Jämijärvi 
Lehtirannan tila, Koski 

Elina Leino ja Harri Yli‐Rautalahti, Ikaalinen
Tarja ja Antero Lindholm, Lohja
Leena Lähteenmäki ja Timo Huttunen,  Salo
Hanna ja Rainer Mäkelä, Ikaalinen

Kaidi ja Olavi Mäkelä,  Honkajoki
Jouni Paakkonen ja Päivi Eronen,  Somero
Rauni ja Raimo Palojoki,  Jämijärvi
Kjell Robertsen,  Pargas 
Hannele ja Juha Rosendahl,  Lohja 
Minna Soukko‐Kortesluoma ja Kari Kortesluoma, Ikaalinen 
Vimmu‐Aspilan tila, Taina ja Markku Aspila,  Pälkäne 
Kristiina ja Esko Väihkönen, Kaarina

OSUUSKUNTA MAITOSUOMI

Agnesbäck Kaj, Vörå 
Maarit ja Harri Aho, Seinäjoki 
Ahvenus Heidi ja Jari, Jyväskylä 
Andtbacka Johanna och Thomas,  Kronoby 
Argillander Jarmo ja Tarja, Viitasaari 
Berg Petri ja Saimi, Konnevesi


Eklund Tommy, Pedersöre 
Hautamaa Maija‐Liisa ja Kari, Seinäjoki 
Henriksnäs Ulla och Mats, Nykarleby 
Hill Ari, Ilmajoki 
Hirvi Timo ja Outi, Laukaa

Holmlund Linda och John, Vörå 
Tapani Ikola, Kauhava 
Isolankila Vesa, Kokkola 
Istolahti Päivi ja Tapio, Seinäjoki 
Johansson Helèn, Johan och Oskar, Kronoby 
Kaappola Mauri ja Merja, Kauhajoki 
Kontola Kari, Lapua 
Korri Hannu, Lappajärvi 
Kotajärvi Maija, Multia 
Kurhela Tarja ja Jouko, Alavus

Lamminaho Anneli ja Heimo, Alavus 
Leikkola Juha, Lapua
Luoma Jukka ja Virpi, Kauhajoki 
Luoma Sirpa ja Eero, Isokyrö 
Maikau Oy, Kurikka 
Markkila Esko ja Raija, Kurikka 
Markkula Esa ja Minna, Saarijärvi 
Mustamäki Tuula ja Tapani, Saarijärvi 
Mäki‐Latvala Juha ja Katja, Ilmajoki 

Ari ja Tarja Mäki‐Uuro, Ville ja Hannele Mäki‐Uuro,  Kauhajoki
Neva‐Kuutti Arto , Teuva
Niemitalo Juha, Alajärvi
Niininen Heljä ja Hannu, Jyväskylä
Pekkarinen Tarja ja Liimatainen Eero, Kannonkoski
Peltotupa Jukka ja Varpula Sirpa, Vimpeli
Pentinmäki Olavi ja Anneli, Kurikka

Piesala Perttu, Irma, Eevamaria, Essi ja Otto, Uurainen 
Pietiläinen Erkki ja Irja, Laukaa 
Pokela Matti, Uurainen 
Rajamäki Raija ja Rinta‐Tassi Markku,  Kauhajoki 
Rauhala Arto ja Paula, Ilmajoki 

Rintaniemi Helvi ja Lauri, Lapua 
Mäkelän tila, Timo ja Anniina Rossi, Hankasalmi
Roumio Tiina ja Marko, Kauhava 
Sandström Fredrik och Monica Mattjus‐Sandström, Pedersöre 
Stubb Lantbruk, Pedersöre
Suupohjan ammatti‐instituutti, maatalousoppilaitoksen opetusmaatila, Kauhajoki, Kauhajoki

Teppo Juha, Kauhava
Tohni Terhi ja Tuomas, Soini
Viitala Ari, Lappajärvi 
Vuorela Juha ja Jatta Lahti, Ilmajoki

OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITO

Iiris ja Untamo Aho,  Nivala
Alasuvannon tila, Kalajoki
Erja ja Folke Brännkärr,  Kruunupyy
Ari, Rauno ja Risto Flygare, Pudasjärvi
Jouni Harju Puistolan tila,  Salla
Markku ja Jari Haukilahti, Veteli
Jaakko Havana, Hailuoto

Jouni, Heidi ja Antti Helisten, Siikalatva
Ari Holappa, Utajärvi
Martti Hyyppä ja Eija Åkerman,  Haapavesi
Antti Isokääntä, Alavieska

Raija ja Mauri Jyrkäs, Oulu
Ritva ja Lauri Jääskelä, Alavieska


Pasi ja Jarno Karjalahti, Pihtipudas 
Keskitalon tila, Haapavesi 
Mty Kippo Esa, Tuula, Joni ja Mika, Kokkola 
Leena ja Matti Koski, Kokkola
Juha Koukkari, Siikalatva 
Marita ja Janne Kumpula ,Nivala 
Sinikka ja Reijo Lahdenperä, Kalajoki 
Rauni ja Harri Laurila, Nivala

Miia ja Juha Luoma‐Tokoi, Kannus
Eeva‐Liisa ja Seppo Luoto, Kokkola
Helena, Tapani ja Tuomo Mourujärvi, Kokkola
Eija ja Jarmo Murtoperä, Merijärvi
Maija ja Teemu Muuraiskangas, Kokkola
Mika Muuttola, Reisjärvi
Marja ja Pentti Niemiaho, Kärsämäki
Ritva, Sakari ja Esa Nuorala, Kalajoki
Mty Pakola , Nivala
Pernun tila Sinikka, Olavi, Sanna ja Risto, Kalajoki
Aila ja Hannu Puutio ,Alavieska
PäiväMaito OY ,Haapajärvi
Marja‐Leena ja Esa Rahja, Kalajoki
Petri ja Marko Ruotsalainen / Valkama Farmi OY, Kärsämäki
Heidi ja Tomi Rönn, Kalajoki
Helinä ja Esa Seppänen Myllypellontila, Vaala
SK‐Farmi OY, Else ja Janne Suomala, Leena ja Tuomo Kinnunen,  Reisjärvi
Anja ja Pasi Suvanto, Kalajoki
Juha Talus, Alavieska
Mari ja Jouni Torppa, Veteli
Anu ja Mikko Tulppo, Haapajärvi

 

                     

Jouni ja Risto Tuomaala, Siikalatva 
Tapio Tuominen, Haapavesi 
Eero Turtinen ,Oulu 
Kaarina ja Esko Vinkki, Mervi ja Jukka Vinkki,  Haapavesi 
Irma ja Vesa Vähäsöyrinki, Reisjärvi 

Tapio Vähäsöyrinki ja Eija Kodis, Nivala 
Olav, Kristina ja Andreas Åman, Kokkola

OSUUSKUNTA TUOTTAJAIN MAITO

Eija ja Tero Ahola, Hollola
Terttu Haaja, Virolahti
Asko Hara, Asikkala
Jari Heiskanen ja Piia Lahnamäki, Savonlinna
Matti Hippala, Kotka

Kauko Kaleva, Tammela
Kallio‐Kantonen Mty, Taipalsaari
Kauko ja Keijo Kiiveri, Parikkala
Juha ja Tuomas Kivelä Maatalousyhtymä,  Hamina
Sirpa ja Heikki Kivistö, Taipalsaari
Mari ja Heikki Klemelä, Jokioinen
Korppi Marko, Minna ja Kyllikki, Kouvola
Leena ja Markku Koskenkangas, Janakkala
Kirsi ja Ari Kouvo, Lemi
Juho Kyrö, Orimattila
Taru ja Jouni Laine, Mäntsälä
Maija ja Henri Lankanen, Hamina
Marjukka ja Are Lautiainen, Mikkeli
Riitta ja Matti Lehtinen, Tammela
Pauliina Pippuri ja Vesa Lång, Hartola
Tellervo ja Keijo Läntelä, Kuhmoinen
Tiina ja Kyösti Moilanen, Iitti

Maarit ja Timo Mäkelä, Orimattila
Jouni ja Teuvo Niemelä, Virolahti
Erja ja Pauli Nousiainen, Enonkoski
Merja ja Heikki Nykänen, Mikkeli
Raili ja Antero Pajunen, Joutsa
Ilkka ja Sauli Pekki Maatilayhtymä, Lemi
Juha Pekko, Orimattila

Jonna ja Petri Pekonen, Mikkeli
Päivi ja Ari Peltola, Hamina
Leena ja Markku Penttinen,  Taipalsaari
Pirjo ja Risto Piispanen,  Mikkeli
Asko Rämä, Kouvola

Antti Salmi, Askola
Anita ja Markku Salonen, Joutsa
Heidi Suhonen ja Antti Silventoinen,  Savonlinna
Tarja ja Urpo Soikkeli, Mikkeli 
Mervi ja Arto Stylman, Hartola
Saila ja Mika Tuiskunen, Orimattila
Töykkälä Maatalousyhtymä, Hamina
Terhi ja Matti Unnaslahti, Kuhmoinen
Marja ja Heikki Valmu, Mikkeli
Aino ja Mikael Wathén, Hausjärvi
Seija ja Risto Väistö, Sysmä